2023-2024 Yusuf Tuvi Etkinlik Yılı

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) yönetim kurulu, son 5 dönemdir her yıl bir fotoğraf duayenine bir şükran ifadesi olarak etkinlik yılına ismini verme geleneğini sürdürmektedir. Bu zamana kadar TFSF Etkinlik Yılı değerli duayenlerimiz Prof. Mehmet Bayhan, Ozan Sağdıç, Tansu Gürpınar ve Prof.Güler Ertan’ın ismini taşımıştır. Bu gelenek kapsamında, 2023-2024 yıllarını kapsayan etkinlik yılına değerli fotoğraf sanatçısı Yusuf Tuvi’nin ismi verilmesine karar verilmiştir.

Yusuf Tuvi, 1938 yılında İzmir’de doğmuştur. 1960 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden mezun olmuştur. Fotoğrafa olan ilgisi 1974 yılında başlamıştır. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından 1983 yılında AFIAP ünvanına layık görülmüştür.

1984 yılında, Nevzat Çakır, İlyas Göçmen, İzzet Keribar, Mehmet Kısmet ve Bülent Özgören ile birlikte FOG Grubu’nu kurmuştur. FOG Grubu’nun açtığı sergilerde ve albümde fotoğrafları yer almıştır. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin koleksiyonunda dört fotoğrafı

 

bulunmakta ve sergilenmektedir. Ayrıca, fotoğrafçı Birol Üzmez ile birlikte yaptığı belgesel fotoğraf çalışması “Basmane ve Oteller Sokağı” sergisi açılmıştır. Yusuf Tuvi, 2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülü’ne layık görülmüştür.

Kendisinin birçok kişisel sergisi olmuş ve fotoğrafları dergilerde ve yıllıklarda yer almıştır. Ayrıca, “New York” adlı bir kitabı da fotoğraflarını içermektedir. Yusuf Tuvi’nin fotoğraflarını içeren “Vizörden Bir Yaşam Serüveni” retrospektifi 2016 yılında İzmir’de ve bir yıl sonra da İstanbul’da açılmıştır. Bu retrospektifin kitabı aynı isimle yayınlanmıştır. 2021 yılında ise Yusuf Tuvi retrospektif kitabı Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi içinde Eczacıbaşı Topluluğu tarafından yayınlanmıştır.

Yusuf Tuvi, İzmir İFOD ve İstanbul İFSAK derneklerinin onur üyesidir. İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD), Yusuf Tuvi’nin onur üyesi olduğu bir yarışma olan “Yusuf Tuvi Kupası”nı düzenlemektedir.

TFSF’nin 2023-2024 etkinlik yılına Yusuf Tuvi’nin ismini verme kararı, onun değerli katkılarının ve öncü rolünün bir ifadesi olarak hayata geçirilmiştir. Bu kararı fotoğraf severler ve üyelerimizle paylaşmaktan gurur ve mutluluk duymaktayız.

 

BENZER İÇERİKLER

SOSYAL MEDYA

7,990BeğenenlerBeğen
5,418TakipçilerTakip Et
87TakipçilerTakip Et
864AboneAbone Ol

BİZE ULAŞIN

İZMİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

Adres: Talatpaşa Bulvarı No:75 Kat:3 D:9 Sema Apt. Alsancak-İZMİR

Tel:     0 (232) 464 32 12

Eposta: [email protected]

Derneğimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11.00 18.30 saatleri arasında açıktır.

GÜNCEL SEMİNER VE ATÖLYELER