İFOD Hakkında

İzmir’de yaşayan ve kimileri farklı kurumlarda fotoğraf kolu biçiminde etkinlik gösteren amatörlerin, 1986 yılında gerçekleştirdikleri ortak bir serginin ardından aldıkları kararla İFOD , “İzmir Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği” adıyla aynı yılın aralık ayında kuruldu.

1989’da ivme kazanan kurumlaşma çabalarıyla da güçlenerek, gerek İzmir’de gerekse yurt içinde değişik yörelerde; bağımsız ya da diğer dernekler ile birlikte bir çok fotoğraf etkinliğinde yer aldı. Ülkemizdeki fotoğraf derneklerinin ortak çalışma gurubunun etkin bir üyesi oldu. Sergi, gösteri, panel vb.etkinliklerle toplumsal kültürün benimsenmesinde üretken bir odak durumuna geldi. Bu arada, yöredeki yerel yönetimlerle, İzmir’deki yerli ve yabancı kültür kurumlarıyla, üniversiteler ile basın, radyo ve televizyon kurumları ile süreklilik içeren ilişkiler kuruldu.

Tüm bu devinim içinde, İFOD’un iç dinamiği konusunda sorgulayıcı üyeler 1993 yılındaki genel kurulda aldıkları kararla, fotoğraf sanatında daha ileri bir yapıyı hedef seçti ve adını İZMİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ olarak değiştirdi. Bu değişim, sanatsal anlatım dili olarak fotoğrafı seçen ve paylaşmak isteyen, ortak payda olarak fotoğraf sanatında buluşan, farklı meslek ve toplumsal katmanlardan gelen insanların birlikteliğine anlamlı bir vurgu niteliği de taşıyordu.

Bugüne değin oluşan deneyim ve birikimler İFOD’u, sürekli yeni toplumsal buluşmalar arayışına yöneltiyor. İşte, 1994 yılında projelendirilen GELENEKSEL SERGİLER’de böyle bir arayışın ürünüdür.

“GELENEKSEL SERGİLER” ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen bir çalışma türü. Yanlızca İFOD üyelerinin yapıtlarından oluşan sergiye, yapıtları, dördü İFOD üyesi olan 5 kişilik seçici kurul seçiyor. Sergi önce İzmir’de açılıyor ve bir yıl boyunca, başta fotoğraf derneklerinin bulunduğu yörelerde yineleniyor. Her yıl, İFOD üyelerinin önerdiği konuların biri o yılın konusu olarak tüm İFOD üyelerinin katılımıyla belirleniyor.

BENZER İÇERİKLER

SOSYAL MEDYA

7,990BeğenenlerBeğen
5,418TakipçilerTakip Et
79TakipçilerTakip Et
864AboneAbone Ol

BİZE ULAŞIN

İZMİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

Adres: Talatpaşa Bulvarı No:75 Kat:3 D:9 Sema Apt. Alsancak-İZMİR

Tel:     0 (232) 464 32 12

Eposta: [email protected]

Derneğimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11.00 18.30 saatleri arasında açıktır.

GÜNCEL SEMİNER VE ATÖLYELER