İFOD Hakkında

Kısa adı İFOD olan İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği, İzmir’de yaşayan ve kimileri farklı kurumlarda fotoğraf kolu biçiminde etkinlik gösteren amatörlerin, 1986 yılında gerçekleştirdikleri ortak bir serginin ardından aldıkları kararla aynı yılın aralık ayında kurulmuştur.

Varoluş amacı, fotografik süreçleri sanatsal anlatım kaygısıyla kullanan bireylerin üretimlerini paylaşıp geliştirebilecekleri, düşünsel, sanatsal ve sosyal ortamları oluşturmak söz konusu üretimlerin topluma ulaştırılmasını ve toplumsal kültürün beslenmesinde etkin olmaktır.

1989’da ivme kazanan kurumlaşma çabalarıyla İFOD,  ilerleyen yıllarda güçlenerek, gerek İzmir’de gerek yurt içi gerekse de yurtdışında değişik bölgelerde; bağımsız ya da diğer dernekler ile birlikte bir çok fotoğraf etkinliğinde yer almıştır.

Ülkemizdeki fotoğraf derneklerinin yer aldığı ortak çalışma gruplarının etkin bir üyesi olmuştur. TFSF Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun kurucu dernekleri arasında yer almaktadır. Federasyon yönetiminde aktif rolü bulunmaktadır.

İFOD düzenli olarak gerçekleştirdiği sergi, gösteri, konferans, panel vb. etkinliklerle toplumsal kültürün benimsenmesinde üretken bir odak durumuna gelmiştir. Yöredeki yerel yönetimlerle, İzmir’deki yerli ve yabancı kültür kurumlarıyla, üniversiteler, basın, radyo ve televizyon kurumları ile süreklilik içeren ilişkiler kurmuştur.

Tüm bu devinim içinde İFOD’un sanatsal anlatım dili olarak fotoğrafı seçen ve paylaşmak isteyen, ortak payda olarak fotoğraf sanatında buluşan, farklı meslek ve toplumsal katmanlardan gelen 200 üyesi bulunmaktadır.

Bugüne değin oluşan deneyim ve birikimler İFOD’u, sürekli yeni toplumsal buluşmalar arayışına yöneltmiş, fotoğrafı aracı kılarak bir sivil toplum kuruluşu olarak sosyal sorumluluğunu üstlenme yolunda ilerletmiştir. İşte, 1994 yılında projelendirilen GELENEKSEL SERGİLER’de böyle bir arayışın ürünüdür.

“GELENEKSEL SERGİLER” ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen bir çalışma türüdür. Yalnızca İFOD üyelerinin yapıtlarından oluşan sergiye yapıtları, dördü İFOD üyesi olan 5 kişilik seçici kurul seçiyor. Sergi önce İzmir’de açılıyor ve bir yıl boyunca, başta fotoğraf derneklerinin bulunduğu bölgelerde yineleniyor. Her yıl, İFOD üyelerinin önerdiği konuların biri o yılın konusu olarak yine tüm İFOD üyelerinin katılımıyla belirleniyor.

BENZER İÇERİKLER

SOSYAL MEDYA

7,990BeğenenlerBeğen
5,418TakipçilerTakip Et
87TakipçilerTakip Et
864AboneAbone Ol

BİZE ULAŞIN

İZMİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

Adres: Talatpaşa Bulvarı No:75 Kat:3 D:9 Sema Apt. Alsancak-İZMİR

Tel:     0 (232) 464 32 12

Eposta: [email protected]

Derneğimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11.00 18.30 saatleri arasında açıktır.

GÜNCEL SEMİNER VE ATÖLYELER