KENT Mİ??” FOTOĞRAF SERGİSİ İZMİR MİMARLIK MERKEZİNDE AÇILDI.

İFOD YAŞADIĞIMIZ DEPREMLERİN ARDINDAN PLANSIZ ŞEHİRLEŞMENİN GELDİĞİ SON NOKTAYI  GÖZLER ÖNÜNE SERMEK İÇİN PROJELENDİRDİĞİ ATÖLYE ÇALIŞMASI “KENT Mİ??” FOTOĞRAF SERGİSİNİ İZMİR MİMARLIK MERKEZİNDE AÇTI.

Kent mi?? , İFOD Kurucu üyelerinden Tayfun Kocaman ve Mimar Liane Bencuya koordinatörlüğünde  8 aylık yoğun bir çalışma sonunda İFOD üyesi 37 fotoğrafçının 59 eserinden oluşuyor.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği, Karabağlar Belediyesi, Karabağlar Kent Konseyi ve İzmir Mimarlık Merkezi gibi sanata destek veren çok değerli kurumların desteği ile açılan sergi 2 – 30 Kasım arası İzmir Mimarlık Merkezi fuayesinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Açılış Konuşmalarını Koordinatörler Liane Bencuya, Tayfun Kocaman, İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök, İzmir Mimarlar Odası Başkanı İlker Kahraman, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun yaptığı açılış yoğun ilgi ile karşılandı.

İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök konuşmasında , “2020 yılı ekim ayında ve 2023 Şubat ayında meydana gelen, acı kayıpları ile Türkiye tarihine unutulmaz bir şekilde kaydolan depremlerin ardından, sosyal sorumluluğunu en üst seviyede taşıyan bir sivil toplum kuruluşu olarak acıyı ve felaketi görüntülemek yerine bu ağır bilançonun ana kaynağına dikkat çekmek için bu projeyi hazırladık. Yıkılan binaların ve buna bağlı olarak can kayıplarının maalesef plansız şehirleşmeden kaynaklandığını bilmekteyiz. Bu nedenlerle Kent planının tarihsel dokunun korunarak yapılmasını önemsiyor, Şehirlerin, İnsanların doğal ihtiyaçları dikkate alınarak, doğadan uzaklaştırılmadan, ekolojik problemler gözetilerek, kültürel gereklilikleri önemsenerek tasarlanmasını arzu ediyoruz.”  Diyerek sözü Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’na bıraktı.

Anadolu’daki binlerce yıllık yaşam ve yerleşim kültürünün ne kadar özenli olduğuna dikkat çeken Başkan Selvitopu, “Ancak bu durum 1960’lı yıllardan sonra tersine döndü ve sanayileşmeye bağlı olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de olumsuz etkilendi. Kentlerimiz çarpık yapılaşmanın kurbanı oldu. Günlük yaşam sıkıntıya girerken, deprem gibi felaketlerle de on binlerce insanımız hayatını kaybetti” dedi. 100. yaşını kutladığımız Cumhuriyetimizi ilan eden Mustafa Kemal Atatürk’ün öngördüğü hedeflere ne yazık ki ulaşamadığımızı hatırlatan Başkan Selvitopu, “Onlar tüm yokluklara rağmen bilime, kültüre ve sanata, eğitime dayalı bir ülke için uğraştılar. Çok büyük ilerlemeler sağladılar. Bugün bu sergileri düzenleyebiliyorsak, o günlere borçlu olduğumuzu asla unutmamalıyız. Kentlerimizi ve doğamızı da gelecek kuşaklara yıpratılmamış şekilde bırakmak hepimizin görevi olmalı” diye konuştu.

BENZER İÇERİKLER

SOSYAL MEDYA

7,990BeğenenlerBeğen
5,418TakipçilerTakip Et
88TakipçilerTakip Et
864AboneAbone Ol

BİZE ULAŞIN

İZMİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

Adres: Talatpaşa Bulvarı No:75 Kat:3 D:9 Sema Apt. Alsancak-İZMİR

Tel:     0 (232) 464 32 12

Eposta: [email protected]

Derneğimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11.00 18.30 saatleri arasında açıktır.

GÜNCEL SEMİNER VE ATÖLYELER