Köy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi Başladı

Cevdet İnci Eğitim Vakfı ile görsel belgeleme konusunda İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyeleri tarafından destek verilen bu kültürel eğitim ve araştırma programını ODTÜ Ege Mezunlar Derneği üyeleri ve ODTÜ THBT mezunları ile Ege Üniversitesi Konservatuarı mezun ve öğrencileri yürütüyor.

Eğitim projesinin ilk haftasında, Bergama Yukarıbey bölgesinde yaşayan 24 çocuğumuz, iki günlük eğitim süresince halkbilimi konusunda genel bir eğitim aldı, halk müziği ve halk oyunları hakkında bilgilendirildi, “Evreşe Yolları Dar” adlı türküyü ve harmandalı zeybeğini öğrendi, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları oynadı ve son olarak halk masallarından bir örneği yaratıcı drama ile deneyimledi. İki günün sonundaki ayrılığa, eğitim alan çocuklardan Azra’nın “haftaya yine gelin” sözü damga vurdu.

ODTÜ Ege Mezunlar Derneği yönetim kurulu üyesi ve “Köy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi” lideri olan Özgür Topaç, bu eğitimleri sunmaktaki amaçlarını şöyle anlattı: “Bu projedeki amacımız, köylerde yaşayan çocuklarımızın kültürel eğitimlerine halkbilimini kullanarak destek olmak ve bunun yanında, Türk halk kültürüne, halk müziğine ve halk oyunlarına yakınlaşmalarını sağlayarak sosyal ve kültürel anlamda gelişimlerine katkı vermektir. Üyelerimiz de uzun yıllar süren bilgi ve birikimlerini, sunacakları bu eğitimler sayesinde, İzmirli çocuklar ile paylaşabilme fırsatını yakalamış olacaktır.”

Yöre taraması yapan ekibe danışmanlık yapan Bergama yöresi araştırmacılarından Hasan Türken ise, “Bu proje ile yöremize has gelenekleri, proje ekibi ile paylaşma fırsatı yakaladık. Kozak yöresi gerek kıyafet, gerek dans ve müzik gerekse de yemek kültürü son derece zengin bir yöredir.” şeklinde görüş bildirirken, İFOD fotoğrafçılarına yöredeki en önemli kültürel öğelerden bir tanesi olan “keye” ile çam ağacına tırmanılmasının kayıt edilmesi fırsatı sunuldu.

19 Ekim’de Bergama’da başlayan “Köy Çocuklarına Halkbilimi Eğitimi Projesi” ilk aşamada, 6 hafta süresince Kınık, Menemen, Ödemiş, Selçuk, Kiraz ve Kemalpaşa’ya ait köylerde tekrar edecek ve toplamda 150 çocuğun bu eğitimlerden yararlanması sağlanacak ve ayrıca bu 7 köye/yöreye ait kültürel yöre taraması yapılarak proje sonunda raporlanacaktır.

 

BENZER İÇERİKLER

SOSYAL MEDYA

7,990BeğenenlerBeğen
5,418TakipçilerTakip Et
87TakipçilerTakip Et
864AboneAbone Ol

BİZE ULAŞIN

İZMİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

Adres: Talatpaşa Bulvarı No:75 Kat:3 D:9 Sema Apt. Alsancak-İZMİR

Tel:     0 (232) 464 32 12

Eposta: [email protected]

Derneğimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11.00 18.30 saatleri arasında açıktır.

GÜNCEL SEMİNER VE ATÖLYELER