Konya Konaklamalı Teknik Fotoğraf Gezisi

ŞEB-İ ARUS’TA KONYA’DA OLMAK..

Değerli Üyelerimiz, Değerli Fotoğrafseverler

İFOD olarak sezonun üçüncü gezisini 9 Aralık – 11 Aralık tarihleri arasında “ŞEB-İ ARUS’TA KONYA’DA OLMAK..” teması ile Konya’ya düzenliyoruz. 7000 yıllık tarihiyle Anadolu’nun en kadim ve en eski şehirlerinden birisi olan KONYA Hititler’den, Lidyalılar’a, Büyük İskender’den, Romalılar’a, Bizans’tan Selçuklular’a ve Osmanlı’ya kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bir diğer önemli özelliği ise MEVLANA’nın yaşayıp “vuslata erdiği”, fikirlerinin ve felsefesinin büyüyüp derinleştiği, Şems-i Tebrizi ile buluşup kavuştuğu ve her ikisinin de mezarlarının bulunduğu şehir olmasıdır.
Mevlana 17 Aralık 1273 Pazar günü Konya’da ölür. Ancak Mevlana öğretisine göre bu bir ölüm değil, yeniden doğuş, yaradanla kavuşmadır ve “Düğün Gecesi” anlamına gelen Şeb-i Arus olarak adlandırılıp her sene 17 Aralık haftası Konya’da anma etkinlikleri, yani Şeb-i Arus törenleri düzenlenir. Dünyanın farklı ülkelerinden, farklı inanışlardan binlerce insan etkinlikleri yerinde izleyerek içsel bir arınma için Gül Bahçe’ye akın ederler. Biz de İFOD olarak zengin bir mimari ve tarihi dokuya sahip olan Konya’da Şeb-i Arus etkinliklerini yerinde izleyerek mimari, manzara, portre, makro, sokak, etkinlik, hareket netsizliği, gece fotoğrafçılığı gibi farklı alan ve tekniklerle harika fotoğraflar çekme imkanına sahip olacağız.

Tur Programı 

1. Gün ( 9 ARALIK 2022):
Akşam saat 22:30’da belirlenen noktalarda ve saatlerde, siz değerli dostlarla buluşarak yolculuğumuza başlıyoruz.
Kula, Afyon ve Akşehir’de verilecek olan molalarla birlikte yaklaşık 9 saat sürecek olan yolculuğumuzun sonunda, sabah saatlerinde Konya’ya ya varıyoruz. Önceden belirlediğimiz bir tesiste vereceğimiz kahvaltı molamızın ardından; turumuza, Meram’da; içinde yatanın kadın mı, erkek mi olduğu asırlardır tartışılan Tavus Baba Türbesi ile başlıyoruz. Türbe ziyaretimizin devamında vereceğimiz serbest zamanda, Selçuklulardan bu yana Konya’nın mesire yeri olan Meram Bağlarını gezeceğiz. Meramdaki serbest zamanın ardından Kubbe-i Hadra (Yeşil Kubbe) olarak da bilinen Mevlana Müzesi ile başlayacağız. Müze gezimizde; günümüze kadar ulaşan eserleri ve tasavvuf felsefesiyle 13.yüzyıldan bu yana insanlığa ışık tutan, şair ve İslam mutasavvıfı Mevlana Celâleddin Rumi’nin türbesini, Mevlevi dervişlerinin semahanesini, derviş hücrelerinde sergilenen ve dönemin yaşantısı hakkında bilgi veren çok sayıda kıymetli eseri görme şansı bulacağız. Tur esnasında; Mevlana’nın hayatı, fikirleri ve Sufizm konularında, alanında uzman rehberimiz tarafından bilgilendirilirken, Mevlevilik öğretisi konusunda yepyeni bir bakış açısı kazanacağız. Müze gezimiz bittikten sonra ise Mevlana Çarşısı’nda alacağımız serbest zamanda; Konya sokaklarını keşfetme fırsatımız olacak ve Konya’ya özgü hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiz. Serbest zaman sonrasında tekrar rehberimizle buluşarak, Konya lezzetlerinin ön plana çıktığı restoranımızda öğle yemeği molası verecek ve turumuza Şems-i Tebrizi Türbesi ile devam edeceğiz. Mevlana’nın, adına yazdığı aşk şiirlerinden tanıdığımız Tebrizli Şems, ününü duyduğu bütün şeyhlerden feyz almak için diyar diyar dolaşan bir derviştir. Nihayet Konya’ya geldiğinde; Mevlana’nın düşünce ve gönül dünyasında büyük depremler yaratmıştır. Şems’i Tebrizi Türbesi’nde, Mevlana ile aralarındaki gönül muhabbetini, birbirlerini nasıl etkilediklerini ve ardından gelen hazin ayrılık hikâyesini dinleyecek; onların dostluğundan ilham alacağız. Selçuklulardan kalan en güzel medrese örneklerinden biri olan ve bugün Çini Eserler Müzesi olarak hizmet veren Konya Karatay Medresesi’ni ziyaret edeceğiz. 765 yaşındaki bu anıtı gezerken, Selçuklu Medeniyetinin Türk kültür ve sanatına olan katkıları karşısında büyüleyici bir zaman yolculuğu yapacağız. Turumuzun ikinci durağı; ismini Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad’dan alan Alâeddin Tepesi olacak ve burada Konya’nın en büyük ve en eski camisi olan Alâeddin Camii’ni gezeceğiz. Burada, Selçuklu sultanlarının firuze çinilerle kaplı türbelerini de görme şansı bulacağız. Ardından; Alâeddin Tepesi’nin huzur dolu ortamında akşam kahvelerimizi yudumlayacak ve İnce Minareli Medrese ’ye hareket edeceğiz. Selçuklu devri taş işçiliğinin şaheserlerinden biri olan medresenin taş kapısına, bir nakış gibi işlenmiş olan Ayet ‘el Kürsi’yi incelerken, Konya’nın kadim geçmişine biraz daha yakınlaşacağız. Medrese ziyaretimizi de tamamladıktan sonra, Programımızın devamında Konya merkezde konaklayacağımız (4yıldızlı****) BERA OTEL’e yerleşiyoruz.
Otelimizde kısa bir soluklanma sonrası ise akşam Ayin-i Şerif’in gerçekleştirileceği Kültür Merkezine geçiyoruz.Etkinliğin bitmesi ile otelimize dönüyoruz. Arzu eden arkadaşlarımız Mevlana Türbesi civarında gece fotoğrafları da çekme imkanı bulacaklardır.

2. Gün (11 ARALIK 2022):
Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından, Konya merkeze 7 km. mesafede olan Selçuklu Belediyesine bağlı tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan çok eski bir Rum köyü olan SİLLE ile turumuza başlıyoruz. Sille’de bulunan ve Rum yerleşimlerinde sıkça gördüğümüz taştan yapılmış evler, Kapadokya bölgesinde görmeye alışık olduğumuz kayalara oyulmuş evler ve kiliseler oldukça güzel görüntüler sunmaktadır. Burada bulunan Hacı Ağa HamamıOsmanlı köprüleri, binlerce yıl öncesine ait kaya mezarlarını görüp, 1500 yıl önce yapılmış olan Aya-Elena Kilisesi’ni gezme şansına sahip olacağız.
Daha sonra, Konya Tropikal Kelebek Vadisi’ni gezmeye gidiyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise en büyüğü ve özel olarak tasarlanmış bu tropikal bahçede 15 türden fazla, binin üzerinde uçuşan rengarenk kelebekleri, envai çeşit tropikal bitkiyi, küçük şelaleri görebilecek ve kendinizi adeta Amazon Ormanları’nda hissedeceğiniz keyifli anlar yaşayacaksınız. Geri dönüş yolculuğumuzda Akşehir’de evrensel, zaman tanımaz fıkraları, düşündüren hikâyeleri ve özlü sözleriyle tanınan Nasreddin Hoca Türbesi’ ni ziyaret ederek bu harika turumuzu sonlandırıyoruz. Unutulmaz anılarımızla yolda alacağımız uygun molalarla Afyon-Kulaüzerinden akşam saatlerinde İZMİR’e ulaşıyoruz. Bir başka İFOD gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Gezi Ücreti:
İki Kişilik Oda ile tur ücreti   : 1900 TL
Tek Kişilik Oda ile tur ücreti  : 2200 TL

TALEP TOPLAMA FORMU:

https://forms.gle/51dXbFQKgv81Zqj79

Kişi sayısı ve buna bağlı gidilecek araç Talep Toplama Formundaki sonuca göre belirlenecektir.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
– Lüks otobüs ile ulaşım
– 1 gece konaklama
– Otelde Alınan Sabah Kahvaltısı (1)
– Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
– Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
– Seyahat Sigortası
– ŞEB-İ ARUS Gösteri Biletleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
İlk gün yolda alacağımız Sabah kahvaltısı
– Tüm öğle yemekleri
– Tüm içecekler
– Konaklama Vergileri
– Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
– Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcama
– Akşam yemekleri

Buluşma Noktaları ve Saatleri
22:30 Üçyol (Pamukkale Yazıhanesi önü)
22:40 Fuar Lozan Kapısı
23:00 Karşıyaka İskele Karşısı
23:10 Bostanlı İskele
23:20 Ege Üniversitesi Hastane Kapısı Önü

Gezi afişimiz ektedir.
Bir başka İFOD gezisinde tekrar bir araya gelmek üzere sevgiyle kalın.

Herhangi bir sorunuz olursa İfod gezi sorumlularımız Seray AK ve Ali IRGAT ile iletişime geçebilirsiniz. 

Seray AK
İFOD Yönetim Kurulu Üyesi

BENZER İÇERİKLER

SOSYAL MEDYA

7,990BeğenenlerBeğen
5,418TakipçilerTakip Et
79TakipçilerTakip Et
864AboneAbone Ol

BİZE ULAŞIN

İZMİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

Adres: Talatpaşa Bulvarı No:75 Kat:3 D:9 Sema Apt. Alsancak-İZMİR

Tel:     0 (232) 464 32 12

Eposta: [email protected]

Derneğimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11.00 18.30 saatleri arasında açıktır.

GÜNCEL SEMİNER VE ATÖLYELER