Sağlıklı Nesillerin Garantisi “YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU” sergisi açıldı.

Göztepe Rotary Kulübü VE İFOD’un ortaklaşa gerçekleştirdiği 9. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sağlıklı Nesillerin Garantisi “YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU” temalı Fotoğraf Sergisi Swiss Otel’de açıldı.
Göztepe Rotary Kulübü ve IFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) olarak bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği uluslararası fotoğraf yarışmasında Uluslararası Rotary birliğinin yedi öncelikli alandan biri olarak belirlediği, su kaynaklarının korunması, suyun etkin kullanımı ve topluma güvenli içme-kullanma suyunun ulaştırılması için gereken projeleri kapsayan “Temiz su ve Hijyen” tema olarak seçildi.
9 Mayıs Salı günü Rotary camiası ile fotoğrafseverleri buluşturan sergi açılışında Göztepe Rotary Kulübü dönem başkanı Sn. Teoman Kudal “Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile farklılaşan yaşam alanlarımız bizi su kaynaklarından uzaklaştırarak, beton duvarların arasında, ambalajlı sulara mahkûm etmekte; değişen ekolojik koşullar ve artan ekonomik sorunlar nedeni ile birçok insan yetersiz ve güvensiz suyla yaşam mücadelesi vermektedir. Ekonomik gelişme ve nüfus artışı, tarım ve sanayi alanındaki su ihtiyacının artmasına neden olmakta, kişi başına düşen su miktarı azalmakta, diğer taraftan artan sağlığa zararlı ürünler ile su kaynaklarını kirletmektedir. İnsanlar tarafından kullanılan suyun tümü, eklenen kirleticilerle birlikte çevreye geri dönmektedir. Çevreyi ve su kaynaklarını korumaktan uzak politika ve uygulamalar su kaynaklarının kirlenmesine neden olurken, yaşanan iklim krizi de durumu şiddetlendirmektedir. Göztepe Rotary Kulübü olarak Sağlıklı Nesillerin Garantisi “YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU” temalı 9.uluslararası fotoğraf yarışmamızda bu konulara dikkat çekerek farkındalık yaratmaya çalıştık” diyerek yarışmada başarı elde eden sanatçılara teşekkürlerini iletti.
Rotary 2440. Bölge Kültür ve sanat Komitesi Başkanı Sn İclal Kardıçalı’da konuşmasında toplumların bilinçlenmesinde sanatın önemini vurgulayarak daha aydınlık bir dünya için sanatsal projelerin desteklenmesi gerektiğini, Göztepe Rotary Kulübü’nün 9 yıldır aralıksız sürdürdüğü Uluslararası fotoğraf yarışmasının farkındalık yaratma konusundaki başarısını kutladığını belirtti.
FIAP (The International Federation of Photographic Art), TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) onaylı yarışmada bu yıl, 36 ülkeden 405 fotoğrafçının 1455 fotoğrafı temiz suyun önemine dikkat çekmek için yarıştı.
Yarışma koordinatörü Sn Berna Kızıltan; bu güne kadar gerçekleştirilen 9 yarışmaya yaklaşık 4500’e yakın fotoğrafçının 18.000’e yakın fotoğrafla katıldığı yarışmalarda 170 kişi ödül alırken 650 fotoğrafında sergilenmeye hak kazandığını, bu fotoğrafların seçkin galeri, sanat merkezleri ve okullarda sergi ve sunum olarak halkla buluşturulduğunu belirtti.
IFOD Yönetim Kur. Başkanı Seda Şengök’de Göztepe Rotary Kulübü ile dokuz yıldır birlikte düzenledikleri fotoğraf yarışmasının, fotoğrafın yarınlara bırakılan belge niteliğinin, sanatla birleştiren özelliğini vurgulayarak, katılan yarışmacıları fotoğraf sanatına olan katkıları için kutladı.
Sergi 20 Mayıs Cumartesi akşamına kadar Swiss Otel Kordon 1 Salonunda hergün 10:00 -19:00 arası ziyarete açık.

BENZER İÇERİKLER

SOSYAL MEDYA

7,990BeğenenlerBeğen
5,418TakipçilerTakip Et
88TakipçilerTakip Et
864AboneAbone Ol

BİZE ULAŞIN

İZMİR FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ

Adres: Talatpaşa Bulvarı No:75 Kat:3 D:9 Sema Apt. Alsancak-İZMİR

Tel:     0 (232) 464 32 12

Eposta: [email protected]

Derneğimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11.00 18.30 saatleri arasında açıktır.

GÜNCEL SEMİNER VE ATÖLYELER